Zákulisie

Náhľad do zákulisia #9

ÚVOD

Dnešným predmetom blogu sú pre zmenu portréty. Portréty fotografované v modernom komplexe X-Bionic Sphere v Šamoríne. Fotil som svojho bratranca s koníkom menom Ciaobella. Na niekoľkých fotografiách sa objavuje aj moja sesternica, ktorej ďakujem za backstage.

BACKSTAGE – lokácia, svetlo a náhľad do zákulisia

Fotili sme v jednej z najväčších hál v komplexe, v ktorej bolo dostatok svetla a priestoru. Všimol som si, že zo strešných okien vykúka slniečko, ktoré síce potom mierne zašlo, čo vo výsledku nebolo až také zlé. Výsledok bol teda taký, že portrét koňa a bratranca bol nasvietený spredu radom veľkých presklenných okien a strešné okno z hora poskytovalo príjemnú mäkkú kontru na obrysoch objektu. Pôvodne som chcel využívať aj externé blesky, no takto kvalitné a prírodzené svetlo by bol hriech nevyužiť.

FOTENIE – technika, optika a súhra farieb

Fotil som primárne cez objektív Samyang 85mm f/1.4, ktorý zaručuje perfektné zúženie perspektívy a tým pádom aj lepšie vyniknutie fotografovaného objektu. Avšak so spojením APSC snímaču na mojom fotoaparáte, ktorý je menší ako FullFrame, sa ohnisková vzdialenosť 85mm mení na 127,5mm. Čo vo výsledku znamená ešte väčšie zúženie perspektívy a na fotoapráte sa správa skoro ako teleobjektív s veľmi vysokou svetelnosťou. Čo zase vo výsledku znamená “krajšie rozmazanie pozadia” a teda aj lepšie oddelenie objektu v popredí.

Pre ešte väčšie podčiarknutie a vyzdvihnutie postáv na fotografií často fotím z nízkeho rakurzu – z podhľadu.

Ďalší priaznivý aspekt, ktorý prispieva ku krajšej estetike sú komplementárne farby vo fotografii. Modrá a oranžová/hnedá jednoducho fungujú. Keby sa pozrieme na farebnú harmoniu týchto fotografií, tak vyzerá asi nejak takto:

FINÁLNE FOTOGRAFIE

Erich jar 2020

Mohlo by sa vám tiež páčiť...