Zákulisie

Náhľad do zákulisia #2

Ako som už písal v mojom prvom článku o komerčnej produktovej fotografii, začal som sa zameriavať aj na fotenie tejto foto-kategórie. 

Dnes by som vám chcel ukázať priebeh fotografovania tohto milkshake-u. Inscenovanie scény a komponovanie bolo pre mňa tentokrát o niečo ťažšie ako aranžovanie čokoládového topingu a marshmellow, no napokon sa mi podarilo oživiť farby a spraviť z toho takmer dokonalé fotografie.

Ako vyzeral backstage prvej kompozície?

Softbox bol umiestnený za kovovým plátom (stará značka označenia obce) čím som dosiahol tmavšie pozadie a zátišie tak dostalo ten správny šmrnc.

Postproces prvej kompozície

Porovnanie originálu s úplne surovým nespracovaným súborom RAW.
Výsledná fotografia po postprocese (spracovanie RAW súboru, korekcia farieb a kontrastu, vyretušovanie…).
Výrezy z fotografie pre predstavu ostrosti a kvality.

Istým spôsobom je to zábava a napĺňa ma to. Najviac sa teším tomu, keď si uvedomím, ako som si myslel, že z toho nič nebude, no nakoniec sa to aj tak ľuďom páči a samozrejme aj mne. Upratovanie po takýchto scénach býva niekedy utrpením, ale pri predstave výsledku za to tá námaha stojí!

Z tejto scény som urobil aj ďalšie fotografie – s červeno-bielou slamkou a inými nastaveniami clony objektívu – ale tieto vybrané fotografie sú podľa mňa najlepšie

(Ak by niekoho zaujímali tie papierové slámky, kúpil som ich tu.)

Ako vyzeral backstage druhej kompozície?

Tentokrát veľmi jednoduchá kompozícia, pri ktorej sa mi podarilo dokonca pokropiť topingom aj môj bledý koberec.

Postproces druhej kompozície

Porovnanie originálu s úplne surovým nespracovaným súborom RAW.
Výsledná fotografia po postprocese (spracovanie RAW súboru, korekcia farieb a kontrastu, vyretušovanie…).
Výrez z fotografie pre predstavu ostrosti a kvality.

Musím sa priznať, že si občas (pomerne často 😀 ) dosť zgustnem na korekcii farieb. Som toho názoru, že fotoaparáty a už tobôž tie nižšej triedy jednoducho nedokážu zachytiť farby tak, ako si predstavujeme, a tak sa musíme uspokojiť buď s tým “čo to dá” alebo v mojom prípade – zvýrazniť farby čo najefektívnejšie. Tým sa de facto vyznačujú aj všetky moje fotky. : ) Ale som naozaj prekvapený, ako som dokázal vytiahnuť tú zeleno-tyrkysovo-modrú farbu z tej starej dopravnej značky. : O 

Ak by ste boli zvedaví na podobné fotenia a fotky z #backstage môžete ma sledovať na instagrame kde pravidelne na môj deň pridávam takéto fotky (alebo môžete dať like na mojufacebookovú stránku). Taktiež neváhajte zanechať koment alebo pozitívne hodnotenie v prípadne, že sa vám blog páčil, budem za to vďačný.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...